Menu

Zakup lunety – na co zwrócić uwagę?

31 grudnia 2016 - Lornetki i lunety
Zakup lunety – na co zwrócić uwagę?

Sporo osób lubiących obserwowanie natury waży kupno solidnego sprzętu, który sporo to zadanie uprości. Wybór lunety może jednak sprawić niemało trudów – jakimi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Głównie – powiększenie

Jednym z najbardziej kluczowych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe obiekty będziemy mogli obserwować. Trzeba jednak pamiętać, że znaczące powiększenie wiąże się ze znaczącymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało komfortowe w trakcie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz oddziałuje również rozmiar obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Warto również zwrócić uwagę na owo, czy ostrość obrazu na brzegach jest równie dobra jak w środku.

Użyteczne akcesoria

W specjalistycznych sklepach najczęściej znaleźć można lunety wytworzone ze stali, czy też aluminium. Te drugie są sporo lżejsze, co przekłada się na wygodę użytkowania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na model ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania przyrody bez względu na panujące warunki pogodowe powinni pomyśleć o specjalnej wodoszczelnej obudowie, która skutecznie uratuje sprzęt przed zniszczeniem. Zanim dokonamy zakupu należy zastanowić się też, czy potrzebujemy lunetę zestawić z sprzętem fotograficznym lub kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do podglądania zwierząt, odpowiednim wyborem będzie wariant z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.