Menu

Właściwa lornetka – jak ją odnaleźć?

21 grudnia 2016 - Lornetki
Właściwa lornetka – jak ją odnaleźć?

Wytrzymały sprzęt właściwej jakości posłuży nam przez sporo lat, w związku z tym zanim kupimy lornetkę wskazane jest poświęcić nieco czasu na odszukanie właściwego modelu. W ciągu poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu a także odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można powiedzieć, iż lornetka to nic innego, jak złączone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie dojrzeć. Należy jednak mieć świadomość, że za duże powiększenie przekłada się na zmniejszenie pola widzenia a także jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Średnica obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w ciągu obserwacji w słabym oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należałoby zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystywać nasz osprzęt. Trochę innymi parametrami cechują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te przeznaczone do użytku wieczorową porą i nocą. Jeśli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, więc mniejsze rodzaje w zupełności wystarczą do podziwiania natury. Hobbyści obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na duże lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na dodatkowym statywie, co znacznie uprości eksploatację.

Koszt jest istotny

Dobry osprzęt bywa drogi, jednak jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać kilka tygodni z zakupem oraz zgromadzić więcej pieniędzy na wytrzymałą lornetkę docenionego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, niż kupować następne modele niskiej jakości.