Menu

W jaki sposób zadbać o teleskop

30 czerwca 2017 - Teleskopy
W jaki sposób zadbać o teleskop

Teleskopy dedykowane do obserwacji astronomicznych to często spory wydatek, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób zadbać o sprzęt, żeby posłużył nam przez dużo lat. Poprawne czyszczenie i przechowywanie tego rodzaju urządzeń to podstawa.

Czyszczenie? Tylko delikatne!

Ścieranie zanieczyszczeń z przyrządów optycznych – a w takim razie teleskopy, lornetek, mikroskopów lub aparatów fotograficznych – za pomocą prostej ściereczki to rozległy błąd. Celowo przeznaczone do tego celu akcesoria są delikatne, a jednocześnie efektywne w działaniu. To właśnie dzięki nim usuniemy zanieczyszczenia, jak kurz, czy odciski palców, a równolegle będziemy mieć pewność, że nie dokonamy uszkodzeń wrażliwych powłok. Jeśli w następstwie tego chcemy, aby teleskop posłużył nam przez dużo lat, wybierzmy miękkie szmatki lub pędzelki przeznaczone do przyrządów optycznych.

Przechowywanie i przenoszenie

Zdarza się, że teleskop stoi nie używany przez wiele tygodni gromadząc kurz. Jeśli w następstwie tego planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, kategorycznie poprawniej będzie ukryć go do szczególnego pokrowca, który uchowa sprzęt przed potencjalnymi zanieczyszczeniami. W wypadku osób przewidujących monitorować obiekty na nocnym niebie poza miastem, potrzebne jest kupno szczególnej torby na teleskop. Najprzyzwoiciej, jeżeli będzie ona wodoszczelna, albowiem to efektywnie ochroni zawartość przed kurzem oraz wilgocią; a przy tym wykonana z materiału gwarantującego ochronę przed wstrząsami lub uszkodzeniami mechanicznymi. Prócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na to czy uchwyty są mocne oraz czy torba ma paski do przewieszenia przez ramię, co zagwarantuje praktyczne przenoszenie teleskopu. Słusznym rozwiązaniem są także kieszenie na wszystkie akcesoria i poboczne szczegóły przydatne w czasie podziwiania nocnego nieba z dala od miast.