Menu

Pierwszy teleskop

22 czerwca 2017 - Teleskopy
Pierwszy teleskop

Zdecydowana większość entuzjastów obserwacji astronomicznych rozpoczyna własną przygodę od należytej lornetki. Razem z upływem czasu podstawowy ekwipunek przestaje starczać, a w owym czasie należałoby zastanowić się nad teleskopem. Dobór bywa trudny, a mało fachowi kontrahenci cyklicznie dają się skusić sprzedawcom na urządzenie, które się w ich przypadku nie sprawdzi.

Korzystna jakość w niskiej cenie?

Zakup pierwszego teleskopu z pewnością nie przynależy do najprostszych zadań. Zachwycające urządzenie nie istnieje – co poniektóre modele poprawniej sprawdzą się podczas obserwacji prowadzonych w mieście, zaś inne – do podziwiania nieba nocnego w gigantycznej odległości od tego rodzaju skupisk. W czasie poszukiwań w wielu przypadkach również kierujemy się ceną. Co prawda dysponując niskim budżetem raczej nie dostaniemy Teleskopy dla początkujących na długie lata, jakkolwiek z pewnością znajdziemy coś poprawnego dla nastolatka, czy do rozwijania własnych zainteresowań.

Użytkownik

Teleskopy dla młodych obserwatorów muszą w głównej mierze cechować się ogromną stabilnością, a równocześnie gwarantować dobrą jakość obrazu. Skomplikowana konstrukcja nie będzie porządnym pomysłem, ponieważ może okazać się zanadto zagmatwana w obsłudze. Pamiętajmy też, że jeśli sprzęt dedykowany ma być dla dziecka lub nastolatka, odpowiedniej zdecydować się na rozwiązanie atrakcyjne cenowo, lecz stabilne, bowiem taki początkujący obserwator może coś niecelowo zepsuć, albo przewrócić pełne urządzenie.

Luksus użytkowania

Obszerny teleskop będzie z pewnością ciężki, w następstwie tego poniekąd nie zabierzemy go na wycieczkę za miasto, a jeśli już – dwa razy zastanowimy się, zanim go wyjmiemy z samochodu i zamontujemy. Mniejszy model będzie o wiele bardziej przystępny i łatwiejszy w przenoszeniu. Musi być jednak stabilny, aby nie poruszał się na słabym wietrze, co znacznie utrudnia obserwację.