Menu

Luneta do obserwowania nieba

28 grudnia 2016 - Lunety
Luneta do obserwowania nieba

Znalezienie odpowiedniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest proste, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W trakcie poszukiwania powinno się wziąć pod uwagę określone kryteria, które sporo ułatwią podjęcie definitywnej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Zdecydowanie najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania osprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im lepszy ten parametr, tym dalej położone cele będziemy w stanie zauważyć. Ważna jest także średnica obiektywu, i pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie korzystania powinny rozejrzeć się za rodzajem kątowym, gdzie okular zestawiony jest pod kątem 45°. Bez wątpienia istotnym kryterium będzie również cena takiego sprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych satysfakcjonujące będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy asortyment, czy samodzielne uzupełnienie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary oraz statyw. Oczywiście można samemu poszukać poszczególnych elementów, lecz takie zadanie bywa zanadto trudne dla młodych obserwatorów nieba. Aby mieć pewność, że wszystkie elementy sprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe zestawy proponowane przez fabrykantów lunet.

Dlaczego powinno się nabyć lunetę?

Chociaż mogłoby się wydawać, że lornetka i luneta cechują się podobnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje większe powiększenie a także jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższa opłata przekłada się na jakość. Warto tutaj dodać, iż luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, ale będzie również użyteczna podczas wycieczek przyrodniczych. Jeżeli jednak przewidujemy eksploatować w trakcie oglądania natury, pożądane byłoby postarać się o dodatkową wodoszczelną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pewność, iż sprzęt pozostanie bezpieczny niezależnie od pogody.