Menu

Luneta astronomiczna do oglądania nieba poza miastem

6 grudnia 2016 - Teleskopy
Luneta astronomiczna do oglądania nieba poza miastem

Miastowi pasjonaci obserwowania nocnego nieba zwykle dostrzec mogą planety, najjaśniejsze mgławice, i oczywiście Księżyc. Wobec tego zainspirowani obserwatorzy ochoczo wybierają się na poza miasto bądź w góry, aby zaobserwować komety, rzadkie planetoidy i setki innych ciekawych obiektów. Tego typu wycieczki wymagają jednakże odpowiedniego osprzętu.

Przenośny i solidny

Wysokie teleskopy są ciężkie, tym samym trudno będzie je przemieszczać w pojedynkę. Prócz tego wyjeżdżając za miasto z zamiarem obserwacji astronomicznych przypuszczalnie kilka razy zastanowimy się, czy jest sens montować obszerny sprzęt, nawet jeśli warunki będą korzystne. Kupując teleskop z myślą o wypadach poza miasto wskazane jest w związku z tym poszukać osprzętu prostego w przenoszeniu, które będzie poręczne. Jednocześnie powinno być ono trwałe. Odporny zestaw to zabezpieczenie, iż w oglądaniu obiektów nie będą nam utrudniały drgania teleskopu spowodowane np. wiatrem.

Dobra jakość

W czasie poszukiwania odpowiedniego teleskopu do użytku poza miastem wskazane jest zwrócić uwagę na jego jakość. Za mocne osprzęty, jakie posłużą nam przez dużo lat zapłacimy więcej, ale w tym przypadku cena przekłada się na klasę sprzętu. Ważne będzie także ekwipunek – zapytajmy czy dany typ ma w asortymencie okulary oraz jakiej są one jakości. W razie jakichkolwiek wątpliwości, trzeba pytać – sprzedawca, który potrafi obszernie wytłumaczyć nurtujące nas kwestie to dobry znak. Gdy doprecyzujemy nasze oczekiwania oraz będziemy potrafili scharakteryzować jakiego dokładnie sprzętu szukamy, z pewnością znajdziemy wersje, która znakomicie sprawdzi się w trakcie eskapad za miasto.