Menu

Lornetka do obserwacji astronomicznych – czy to się sprawdza?

22 grudnia 2016 - Lornetki
Lornetka do obserwacji astronomicznych – czy to się sprawdza?

Wiele Wielu ludzi myśli, że jedynym przyrządem adekwatnym do obserwacji astronomicznych jest teleskop. Natomiast lornetka również się przyda, i to nie tylko początkującym pasjonatom podziwiania gwiazd. W jakich sytuacjach się ona sprawdzi i dlaczego nie jest wskazane z niej rezygnować?

Dla początkujących

Osoby nie mające jeszcze doświadczenia w oglądaniu nocnego nieba i próbowaniu osobnych gwiazdozbiorów prawdopodobnie spotkają się z trudnościami w obsłudze teleskopu z potężnym powiększeniem i małym polem widzenia. Lornetki kategorycznie lepiej sprawdzą się w trakcie nauki rozpoznawania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak również lepiej dostrzegalnych. W dodatku jest to sprzęt bardzo dobry do oglądania Księżyca – nawet gdy dysponujemy lornetką o mniejszym powiększeniu, bez kłopotu dojrzymy dziury a także wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą można również obserwować jaśniejsze planety, jak Gwiazda Poranna, Mars, Saturn lub Jowisz.

 

I dla zaawansowanych

 

Wraz ze nabywaniem praktyki i większej znajomości mapy nieba nocnego możemy postarać się o sprzęt gwarantujący potężne powiększenie. Jednakże nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy ostatecznie rezygnować z użytkowania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy pragnęli ekspresowo odszukać wiele obiektów, czy też zlokalizować jeden słabszy, którego rozlokowanie w stosunku do jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w czasie pierwszych obserwacji astronomicznych, lecz będzie także pożyteczna w ciągu następnych sesji. W związku z tym wskazane jest poszukać osprzętu należytej jakości, który posłuży nam przez wiele lat a także będzie wygodny w użytkowaniu. Pamiętajmy, że lornetki do podziwiania nocnego nieba powinny mieć znaczną średnice obiektywu.