Menu

Jak wybrać mikroskop

20 czerwca 2017 - Mikroskopy
Jak wybrać mikroskop

Żeby zakupić mikroskop najpełniej pasujący oczekiwaniom, potrzebne jest zdefiniowanie miarodajnych ważnych kwestii. Sfera w jakiej sprzęt ma być wykorzystany, czy jego parametry techniczne należą do najistotniejszych kryteriów, które należy wziąć pod szczególną uwagę.

Wymagane powiększenie

Mikroskopy wykorzystywane są w wielu dyscyplinach oświaty – to nieodzowny sprzęt w czasie prowadzenia testów biologicznych lub leczniczych, a również technicznych, czy z obrębu petrologii. Zależnie od tego, jak kolosalne powiększenie wymagane jest w czasie obserwacji preparatów, trzeba zdecydować się na wskazane urządzanie. Mikroskopy stereoskopowe mają powiększenie od 2 do 100 razy, biologiczne – od 40 do 400 razy, laboratoryjne i badawcze oferują powiększenie od 40 do 1000 razy, zaś szczególne – aż do 2000 razy.

Mikroskop do pracy

Podczas poszukiwania mikroskopu trzeba uwzględnić również efekty, jakie pragniemy osiągnąć. Do indywidualnej oceny preparatu wystarczający będzie mikroskop binokularowy. Jeżeli zaistnieje potrzeba wykonania fotografii i archiwizacji, trzeba zakupić mikroskop z nasadką trinokularową, a prócz tego niezbędne są kamera oraz proste oprogramowanie. Podobny sprzęt trzeba wybrać do przygotowywania raportów i pomiarów, jednakże w tym przypadku poprawniej zdecydować się na specjalne oprogramowanie.

Co jeszcze wziąć pod szczególną uwagę?

Sporo osób kieruje się przede wszystkim posiadanym budżetem na mikroskop. Czasami jednak warto odłożyć w czasie kupno, aby zgromadzić nieco pokaźniejsze fundusze. Należy bowiem nie zapominać, że mikroskopy przeważnie pozyskujemy na wiele lat użytkowania – sprzęt solidnej jakości najzwyczajniej w świecie posłuży nam dłużej. Specjalistyczne sprzęty posiadają wyższą cenę, szczególnie te o budowie modułowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się profesjonalisty, który podpowie który mikroskop będzie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku.